Białe szparagi gotowane

Już są. Pierwsze białe szparagi. Na początek wersja najprostsza, ale być może najsmaczniejsza, a na pewno wydobywająca ze szparagów cały ich niezwykły smak. Szparagi z bułką tartą i masłem. Najlepsze są białe szparagi  średniej grubości. Z cienkich, po obraniu nic nie zostaje, a najgrubsze bywają zdrewniałe. Jedzenie takich szparagów zaczynam zwykle od przeciwnej strony niż główka. Pod koniec na talerzu zostają mi same główki, masło i bułka, czyli to co najlepsze! Z pewnym wstydem przyznaję, że najlepsze są główki zgniecione widelcem i zmieszane z bułką i masłem! Pycha!


składniki (2 porcje)
2 pęczki białych szparagów
2 łyżki tartej bułki*
3 łyżki masła*
sól
pieprz
* ilość masła i bułki zależy od naszych upodobać.

przygotowanie
Szparagi opłukać i osuszyć. Odciąć zdrewniałe końcówki (ok 2 cm, czasem więcej) obrać starannie zaczynając ok 0.5 - 1 cm poniżej główki. Najwygodniej położyć szparag na desce i, obracając, dokładnie obierać zaczynając od strony główki, nie pozostawiając włókien - po ugotowaniu będą twarde i niesmaczne. Jeżeli obieramy szparagi na desce mniejsza jest też szansa na złamanie delikatnego warzywa.  Najbardziej lubię obieraczki takie jak na zdjęciu nr 3 ale możemy użyć dowolnej obieraczki do warzyw. Po obraniu , należy szparagi ugotować. Wygodny jest specjalny garnek w którym szparagi gotujemy w pozycji pionowej, nalewając tylko tyle wody aby główki wystawały ponad jej powierzchnię. Wodę lekko solimy, można też dodać odrobinę cukru( nigdy nie dodaję ). Jeżeli nie mamy specjalnego garnka, lub gotujemy dużą ilość szparagów, możemy użyć po prostu zwyczajnego garnka i gotować szparagi na leżąco. Gotujemy pod przykryciem, od momentu zagotowania się wody, na niewielkim ogniu, ok 15 minut. Kiedy szparagi się gotują szykujemy tartą bułkę. Są dwa sposoby. Pierwszy:  na patelni rozpuścić masło Sprawdzamy czy szparagi są miękkie, wbijając w nie widelec lub nóż - jeżeli wchodzi bez problemu, szparagi są gotowe. Ostrożnie, aby nie połamać, wyjmujemy szparagi na półmisek wyłożony lnianą ściereczka. To dobra i wygodna metoda na osuszenie warzyw. Przekładamy na talerze, polewamy masłem z tartą bułką. 
Przygotowanie tartej bułki :
Są dwa sposoby. Pierwszy:  na patelni rozpuścić masło, wsypać bułkę, smażyć na małym ogniu aż bułka się zrumieni. Tak przygotowaną polewać szparagi. 
Metoda druga, moja ulubiona: w małym garnuszku topimy masło, na suchej patelni prażymy bułkę tak długo aż zrobi się brązowa. Ugotowane szparagi posypujemy uprażoną bułką i polewamy gorącym masłem
Smacznego!


2 komentarze:

Dziękuję za odwiedziny i komentarze. Jeśli zostawiasz komentarz jako użytkownik anonimowy, podaj, proszę, imię lub pseudonim. Pozdrawiam

Copyright © 2013-2019 Stare Gary