Mus z dyni Hokkaido gotowanej na parze

Bardzo dobry przepis na zrobienie musu z dyni. Dzięki temu, że dynię gotujemy na parze mus jest bez żadnych dodatkowych dodatków smakowych. Możemy go wykorzystać zarówno do dań słodkich jak i wytrawnych. Dynia Hokkaido ma też tę zaletę że skórka jest jadalna i po ugotowaniu nie trzeba jej zdejmować.


składniki
1 dynia Hokkaido
przygotowanie
Dynię umyć, przeciąć na pół, pestki wyjąć, dynię ułożyć w koszyczku do gotowania na parze przecięciem do dołu i gotować na parze do miękkości ok 1/2 godziny. Miękką dynię pociąć na mniejsze kawałki i blenderem przetrzeć na mus.
Jeżeli nie zużywamy całego musu możemy resztę włożyć do słoików i przechować 2- 3 dni w lodówce lub zamrozić. 

6 komentarzy:

  1. Niestety, nie przepadam z dynią - wiem, że niektórzy przyrządzają z niej cuda, ale niestety ja chyba nie potrafię. Nie podoba mi się jej słodkość, którą niektórzy dodatkowo podkręcają, dodając do potraw z nią między innymi słodką śmietankę czy mleko kokosowe.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dyni w kuchni używam bardzo rzadko. Od czasu do czasu robię zupę dyniową, ale wtedy staram się mocno ją przyprawić. Ale dynie są tak ładne, że nie mogę się im oprzeć - zawsze w sezonie jakąś do domu przyniosę ;)

      Usuń

Dziękuję za odwiedziny i komentarze. Jeśli zostawiasz komentarz jako użytkownik anonimowy, podaj, proszę, imię lub pseudonim. Pozdrawiam

Copyright © 2013-2019 Stare Gary